Jeśli ktoś przymierzałby się do autostopowej podróży po Maroko, to przed wyjazdem warto przyjrzeć się, jakich dróg możemy się tam spodziewać, jakiego natężenia ruchu, samochodów, krajobrazów i miejscówek do łapania okazji. Z drugiej strony jechanie w ciemno i odkrywanie wszystkiego na miejscu jest jeszcze bardziej ekscytujące, jednakże wywiedzenie się zawczasu, czego można spodziewać się w tak egzotycznym kraju, na pewno ograniczy strach przed podróżowaniem i zapewni psychiczny komfort. Sam, przekraczając cieśninę pomiędzy Europą a Afryką, spodziewałem się, że zaraz dalej zacznie się pustynia, a na pustyni się umiera. Nic bardziej mylnego. Ogromna część całego kraju porośnięta jest roślinnością, pustynia jest niewiarygodnie bezpieczna, a na pomocnych ludzi można natrafić wszędzie.

Poniższe zestawienie to 16 zdjęć ukazujących drogę z Fezu do Merzougi na Saharze, dalej wzdłuż pogranicza pustyni do Ait Benhaddou i w końcu przeprawę przez Atlas w kierunku Marrakeszu. Trasa obejmuje fragment drogi krajowej N8 (Fes – Azrou), następnie N13 (Azrou – Merzouga), R702 (Arfoud – Tinejdad), N10 (Tinejdad – Ouarzazate), N9 (Ouarzazate – Marrakesz) oraz drogę dojazdową do Ait Benhaddou, P1506. Zapraszam do oglądania.

mapa1

***

1. Droga w kierunku Immouzer Kandar

Malownicze wzgórza, porośnięte miejscami lasem, ciągną się od Fezu aż do leżącej u stóp Atlasu miejscowości Azrou.

2013-07-09 Imouzzer

2. Skrzyżowanie na przedmieściach Azrou

W niewielkiej odległości od miasta znajduje się ważne skrzyżowanie – łączą się tam drogi biegnące z Meknesu, Fezu, Marrakeszu i Errachidii. To świetne miejsce na autostop. W tle moja ulubiona stacja benzynowa – kręcąc się po Maroko lądowałem na niej aż 6 razy!

2013-07-09 Azrou

3. Atlas Średni

To jedno z najbardziej odludnych i nienaruszonych ręką człowieka miejsc. Znaleźć można tu tylko pojedyncze namioty berberskie oraz stada owiec i kóz.

2013-07-09 atlas

4. Przydrożny parking

W połowie drogi przez płaskowyż Atlasu Średniego znajduje się przydrożny parking. Jest zapełniony samochodami i ludźmi o każdej porze dnia i nocy. Można tu uzupełnić zapasy wody z górskiego źródła lub zaopatrzyć się w owoce od lokalnych sprzedawców. Ląduję tutaj dwukrotnie.

2013-07-09 lower_Atlas

5. Tinghir – wylot z miasta

Obszar otaczający Tinghir to czerwona, skalista pustynia. W środku upalnego dnia w czasie ramadanu mało kto decyduje się opuścić miasto.

2013-07-12 Tinghir

6. Droga przez pustynię

Droga w kierunku Boumalne Dades zdaje się ciągnąć w nieskończoność. Jest to zupełnie odludna równina.

2013-07-12 Tinghir2

7. Pustynna brama

Takie bramy oznaczają granice prowincji. Niekiedy są stawiane także na rogatkach miast i pełnią funkcję posterunków żandarmerii.

2013-07-12 Tinghir3

8. Wlot do Boumalne Dades

Na przedmieścia tego miasteczka docieramy, kiedy na niebie zaczynają kłębić się chmury. To dziwne, bo jest najsuchszy okres w roku, a Boumalne Dades znajduje się w cieniu opadowym Atlasu.

2013-07-12 Boumalne_Dades

9. Most nad rwącą rzeką

Kiedy docieramy nad most, rozpoczyna się ulewa. Jesteśmy zupełnie zaskoczeni. Koryto rzeki momentalnie wypełnia się wodą. Nagły podmuch wiatru porywa mój kapelusz i wrzuca go do błota nad rzeką, ale przechodzący chłopiec włazi tam i go ratuje, nie zważając na to, że właśnie umorusał się po same kolana.

2013-07-12 bridge

10. Ciężarówki na trasie

Z mostu po ulewnym deszczu zabiera nas kierowca ciężarówki. Na wąskiej, krętej drodze każde mijanie wydaje się niebezpieczne.

2013-07-12 trucks2

11. Dojazd do Aït Benhaddou

Do słynnego ufortyfikowanego miasteczka Aït Benhaddou prowadzi wąska droga. Wczesnym rankiem praktycznie nic tędy nie jeździ.

Czytaj także: Aït Benhaddou – praktyczne informacje

2013-07-13 Ait_Benhaddou

12. Autostop w Tazentoute

Mała miejscowość Tazentoute leży w miejscu, gdzie droga dojazdowa do Aït Benhaddou łączy się z drogą krajową N9. To doskonałe miejsce na łapanie okazji.

2013-07-13 Tazentoute

13. Malownicze stoki Atlasu

Odgrodzone barierkami urwiska spadają kilkaset metrów w dół. Nie wszędzie jednak można znaleźć barierki – to przeprawa dla ludzi o mocnych nerwach, ale wynagradzająca fantastycznymi widokami.

2013-07-13 Atlas_cliff

14. Śródgórski parking

Na wysokości 2140 m n.p.m. położony jest malowniczy parking, który jest świetnym miejscem na postój, odpoczynek i dalsze łapanie stopa. Marrakesh znajduje się ponad półtora kilometra niżej.

2013-07-13 high_Atlas

15. Góry po horyzont

Atlas ciągnie się po horyzont, kilkukrotnie całkowicie zmieniając krajobraz i koloryt. Przeprawa licząca 150 km długości pozostawia niesamowite wspomnienia.

2013-07-25 Atlas

16. Spirala śmierci

To najbardziej pokręcona serpentyna w całym kraju. Dolina położona zaledwie kilometr dalej znajduje się już 300 m niżej – trzeba było jakoś sobie z tym poradzić.

2013-07-25 Atlas_serpentine

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s