Każdy chyba wie, że stopem najlepiej jeździ się przy ładnej pogodzie, szczególnie latem, ale kiedy nie jest zbyt gorąco i duszno. Stopem najlepiej jeździć, kiedy na drodze jest dużo aut i kiedy te auta jadą tam, gdzie my chcemy. Ale tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Dlatego też ten poradnik, mówiący o tym, kiedy najlepiej jeździć autostopem, dotyczy czegoś zgoła innego. A więc – kiedy?

Kiedy chcesz poznać ciekawych ludzi

Jeśli zauważysz, że grono Twoich znajomych to w dużej mierze ludzie gadający w kółko o tym samym (imprezy, piłka nożna, gry), cytujący filmiki z Internetu, pozbawieni pasji i niepotrafiący Twoich pasji docenić, a wręcz patrzący krzywo na wszelkie przejawy wybitności lub niecodzienności – to znak, że czas ludzi poszukać w innym miejscu. O ile ludzi ciekawych świata i posiadających otwarte umysły można spotkać wszędzie, to zarówno autostopowicze, jak również zabierający ich kierowcy, stanowią niekwestionowany pewnik – swoje już widzieli i właśnie na poznawaniu tej odmienności często opierają swoje życie, to ona ich nakręca. Kierowcy rzadko kiedy zabierają przypadkiem, często sami sporo podróżowali i chcą usłyszeć Twoje opowieści. Jeśli powiesz im o swoim niecodziennym hobby albo o nierealnych marzeniach, to nie spojrzą na Ciebie z politowaniem, ale z wielkim zainteresowaniem i podziwem. Powiedzą: „ale jak? ale jak? kiedy chcesz to zrobić?”. Każą Ci powiedzieć więcej, jeszcze wybałuszą oczy i wywieszą jęzor, a Ty ockniesz się parę godzin później, łapiąc oddech po zawiłej dyskusji.

Inni autostopowicze również opowiedzą Ci o swoich przygodach, wymienią doświadczeniami, będą chcieli spróbować tego co Ty i na odwrót. Jedź na autostopowy spęd, wyścig, podróżniczy zlot, albo umów się z kimś na autostopową wyprawę przez Internet. Tak odnajdziesz ludzi pełnych pasji.

2013-08-23 Sławek

Sławek, z którym jechałem dwa dni i od którego nauczyłem się jednej ważnej rzeczy – używania przymiotników.

Kiedy szukasz inspiracji

Jeśli właśnie kończysz studia, poszukujesz pracy albo zamierzasz rozkręcić własny biznes, tylko tak naprawdę nie masz pomysłu na to, co chcesz robić – autostop Ci pomoże! Gama ludzi, którzy Cię podwiozą, będzie naprawdę szeroka, a ich opowieści niesamowite i fascynujące. Może akurat czyjś sposób na życie Ci się spodoba albo ktoś podrzuci Ci jakiś pomysł? A może nawet – wierz mi, trafiają się tacy ludzie – spotkasz kogoś, kto jest swoistym „łowcą talentów” i poprzez autostop poszukuje młodych i zdolnych ludzi, by wspólnie robić interesy? Zdarzyło mi się, że pewien prawnik oferował mi milion złotych na rozkręcenie biznesu w nowej, niszowej branży, a raptem tydzień temu wiózł mnie polski biznesmen mieszkający w Niemczech, który opowiedział mi o informatyku poznanym przez autostop (albo może przez BlaBlaCar), z którym dopiero co założył nową firmę. Oczywiście mam jego wizytówkę.

2013-06-14 Henry

Henry jeździł stopem przez dziesięć lat i objechał Ziemię kilka razy, a mimo wszystko pozostał (albo stał się) człowiekiem pełnym pokory i wyrozumiałości.

Kiedy popadniesz w życiową rutynę

Jeśli od poniedziałku do piątku przesiadujesz w pracy po osiem godzin, czując, jak życie przecieka Ci przez palce, a po pracy ślęczysz nad serialami albo oglądasz mecz przy piwie, to znak, że powinieneś/powinnaś wyrwać się na chwilę z tego systemu, żeby poczuć kontakt z rzeczywistością i przypomnieć sobie, co tak naprawdę się w życiu liczy. Wyrusz gdziekolwiek w najbliższej wolnej chwili, najlepiej w najbliższy weekend. Zmęcz się, zmoknij, prześpij się w namiocie albo na gołej ziemi, a wrócisz do pracy z nową energią i nowymi przemyśleniami. Jeśli zamiast tego spędzisz weekend szlajając się po klubach i chlając na umór, to zapewniam Cię – w poniedziałek rano wrócisz do pracy, nic się w Twoim życiu nie zmieni, nic nie posunie się do przodu, a Ty na dodatek spędzisz dzień na kacu.

Sam miałem taki okres w czasie studiów, kiedy uznawałem kluby za najlepszą formę odreagowania po paru dniach pracy, ale tak naprawdę nie przynosiły one żadnej ulgi, nie pchały niczego do przodu. Po wszystkim zapytałem kolegi: „Gdzie popełniliśmy błąd, Pajacku?”. „Byliśmy zbyt chytrzy” – odpowiedział Pajacek.

2013-05-29 Pajacek

Pajacek w momencie, kiedy najbardziej potrzebowałem jego życiowej mądrości.

Kiedy chcesz poznać siebie

Jest taki piękny cytat, mówiący że:

„Czasami znajdujesz się na kompletnym pustkowiu, a czasami na kompletnym pustkowiu odnajdujesz siebie.”

Jest to niesamowicie mądre i prawdziwe stwierdzenie, którym kierowałem się we własnych podróżach. Musiałem dotrzeć aż do Fezu, żeby móc zastanowić się na spokojnie, kim tak naprawdę jestem, co chcę w życiu robić i w czym czuję się komfortowo, ale dopiero na Saharze, będąc na kompletnym pustkowiu i zdany tylko na siebie, odkryłem w sobie niesamowitą siłę i taką życiową pewność siebie, że skoro poradziłem sobie tam, to poradzę sobie wszędzie indziej. Swoje pustkowie zdecydowanie warto odnaleźć.

Ale to pustkowie musi także odnaleźć Ciebie. Nie możesz go sobie wybrać, polecieć tam i czekać, aż odkryjesz sens swojego życia i poznasz swoje prawdziwe ja. Nie wskaże Ci go żaden poradnik ani turystyczny przewodnik, ani nawet najbardziej doświadczony podróżnik. Na swoje pustkowie natrafisz w najmniej spodziewanym momencie, może na szczycie jakiejś góry, może pośrodku oceanu, a może w lesie tuż za miastem albo pod supermarketem. Autostop pomoże Ci jednak dotrzeć tam w odpowiednim czasie i z odpowiednim przygotowaniem.

2013-07-24 N12

O tu, tutaj znalazłem swoje prawdziwe ja.

Z drugiej strony autostop pozwala nam poznać siebie również w inny sposób. Za każdym razem, gdy wsiadamy do czyjegoś auta, dostajemy szansę na przedstawienie siebie w dowolnym świetle. Mamy na to nieraz pięć minut, godzinę, a niekiedy cały dzień. Wsiadając do każdego kolejnego samochodu mamy możliwość nakreślenia swojej osobowości, charakteru czy stylu życia za pomocą dowolnego zestawu określeń oraz sprawdzenia, z którym zestawem czujemy się najbardziej komfortowo. Może są rzeczy, w przypadku których opowiadanie o nich powoduje frustrację lub wstyd, albo które spotykają się z negatywną reakcją – warto zastanowić się, czy może warto je zmienić albo całkowicie wyrzucić z życiorysu. Są rzeczy i cechy, których kurczowo trzymamy się wyłącznie z przyzwyczajenia, bo ktoś nam powiedział, że mamy tacy być. Możemy zwizualizować siebie posiadającego daną cechę i nieposiadającego jej, robiącego daną rzecz i nierobiącego jej, a potem wybrać, która wersja bardziej nam odpowiada i z którą czujemy się lepiej. Ja dzięki takim przemyśleniom podjąłem wiele ważnych życiowych decyzji i czuję, że były to właściwe wybory. A zaczęło się od autostopu.

Kiedy jest Ci smutno lub masz depresję

Tak, na tego typu dolegliwości autostop to najlepsze antidotum. Jak dotychczas niewyjaśniony nawet przez najlepszych amerykańskich naukowców pozostaje fenomen odpowiadający za pojawianie się banana na ryju podczas jazdy autostopem ani nieznane są kierujące nim fizjologiczne procesy. Mimo to jest on faktem – każdego autostopowicza ucieszy bezinteresowna oferta pomocy ze strony przypadkowego kierowcy, szczególnie będąca nagrodą po długim i bezowocnym wymachiwaniu kciukiem przy drodze. Zaraz po wejściu do samochodu na twarzy pojawia się wielki uśmiech (o ile nie było go tam wcześniej), a nieraz zdarza się nawet, że wspólna podróż częściowo upływa w milczeniu, bo do pełni szczęścia wystarcza nam podziwianie mijanych krajobrazów.

Autostop umożliwia zapomnienie o doczesnych problemach, często takich, które sami sobie uroiliśmy, pozwala na czasowe oderwanie się od codzienności i spojrzenie na wszystko z innej perspektywy. W czasie podróży nasza nudna rutyna pozostawiona gdzieś w oddali zaczyna wyglądać zupełnie inaczej, codzienne problemy stają się błahe, a my nabieramy siły, by stawić im czoła.

Jeśli natomiast męczy Cię depresja i myślisz o skończeniu ze swoim życiem to zrób to – skończ ze swoim starym życiem i zacznij nowe, właśnie dzięki autostopowi. Wystarczy pierwszy krok.

2013-06-20 Pies

Czasem nie da się być smutnym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s